Graduate Students

Last Name First Name Degree Level Degree Program Advisor
Adamo Noah PHD PPWS Chuck Johnson
Allen William (Chester) MS HORT Sherif Sherif
Angel Hannah PHD CSES Lee Daniels
Aryal Pabitra PHD CSES John Fike
Bermand Cameron Christopher MS CSES Wade Thomason
Bernal Galeano Vivian PHD PPWS Jim Westwood
Bimbaum Anna OMALS HORT  
Booth Jordan PhD PPWS David McCall
Bowers Lindsey MS CSES David Holshouser  
Boyd Luke MS CSES Mike Goatley
Brewer John PHD PPWS Shawn Askew
Brooks Rachel PHD PPWS Anton Baudoin
Buckley Elan MS HORT Mark Williams
Campanella Chase PHD PPWS Jim Westwood
Corbo Vinson OMALS HORT Ben Tracy
Craft Jordan PHD PPWS Shawn Askew
Crispell   Devon OMALS HORT Greg Welbaum  
Cui Chenming PHD PPWS David Haak
Da Cunha Leme Filho Jose PHD CSES Wade Thomason
Daly Emeline MS PPWS David McCall
DeMers Lindsay PHD CSES Saghai Maroof
DeVilbiss Stephen PHD CSES Meredith Steele
Dhakal Kshitiz PhD CSES Song Li
Diatta Andre PHD CSES Wade Thomason
Duerksen Keren MS CSES Mark Reiter
Encardes Nicole MS HORT Tony Wolf
Fiola Jaclyn PHD CSES Ryan Stewart/Greg Evanylo
Flemming Emma PHD CSES  
Fletcher Rebecca "Becky" PHD PPWS Jacob Barney
Garcia Gonzales Jose PHD PPWS Steve Rideout (co)
Ghajar Shayan PHD CSES Ben Tracy
Ghirime Bikal PHD PPWS Shiv Kale
Gonzales Diaz Andie MS PPWS David Haak
Greene Wykle PHD PPWS Mike Flessner
Griggs Roland MS HORT Mark Williams
Heminger Ariel PHD PPWS David Haak
Henderson Caleb MS  PPWS David McCall
Herlihy John PHD PPWS John McDowell
Herrmann Matthew MS CSES Mike Goatley
Higginbotham Matthew (Travis) MS HORT Joyce Latimer
Hilaire Sheldon PHD CSES Kang Xia
Hinkle Caleb MS CSES Kathleen Reed
Hinton Elizabeth OMALS PPWS Mark Reiter
Hoyt Cameron MS CSES Carl Griffey / Oakes
Hutchens Wendell PHD PPWS David McCall
Jones Robert OMALS CSES Wade Thomason
Kaur Navjot PHD PPWS Hillary Mehl
Kiremit Merve PHD HORT Greg Welbaum
Kumar Naveen PHD PPWS Maria Balota
Lakoba Vasiliy PHD PPWS Jacob Barney
Laliberte Suzanne PHD PPWS Jim Westwood
Lamichhane Suman PHD CSES Takeshi Fukao
Lancaster Caroline MS CSES Mark Reiter
Lee Jiyoung PHD GBCB Song Li
Li Qi PHD HORT Bingyu Zhao
Li Xiaoying PHD CSES Bo Zhang/Steve Rideout
Lilley Dylan OMALS PPWS Mike Flessner
Liu Haijie PHD PPWS David Haak
Liu Danyang PHD HORT Jayesh Samtani
Lord Nilkana MS CSES Bo Zhang
Lucernoni Caroline MS PPWS Anton Baudoin
Maris Jacob PHD CSES Ryan Stewart
Mason John OMALS   CSES Matt Eick
McCullough Chris PHD HORT Megan O'Rourke
Michael Spencer PHD PPWS Mike Flessner/Shawn Askew
Morrison Benjamin MS CSES Ryan Stewart
Mott Josh PHD CSES Ozzie Abaye / McGuire
Nahiyan Abdullah MS PPWS Mizuho Nita
Ofori Bright PHD CSES Hunter Frame
Opoku Joseph PhD PPWS Hillary Mehl
Pack Erica PHD PPWS David Schmale
Pearce Austin PHD CSES Rory Maguire
Peppers John PHD PPWS Shawn Askew
Podder Swarup PHD CSES John Fike
Poskaitis Megan MS CSES Wade Thomason
Poudel Sanjok PHD CSES John Fike
Reed Kelsey PHD HORT Bastiaan Bargmann
Renshaw Andrea MS HORT Greg Welbaum
Rock Shana OMALS PPWS Hong
Sapkota Sangeeta PHD HORT Sherif Sherif
Sarkar Sayantan PHD PPWS Maria Balota
Sathanantham Preethi PHD PPWS Xiaofeng Wang
Scorpio Diana OMALS PPWS Mizuho Nita
Scruggs Eric MS PPWS Mike Flessner
Serway Brian OMALS CSES Greg Welbaum
Sharaf Hazem PHD GBCB Mark Williams
Sharma Gourav PHD PPWS Jacob Barney
Sharma Parul PhD GBCB Boris Vinatzer
Shawver Sarah PHD CSES Brian Badgley
Shea Zachary PHD CSES Bo Zhang
Shelley Brett PHD PPWS Guillaume Pilot
Shija Gerald PHD CSES Kang Xia
Sibley Ashley MS HORT Mark Williams
Singer William PHD CSES Bo Zhang
Thompson Taryn K MS CSES Ryan Stewart
Wagner Jennie MS HORT Megan O'Roarke
Wahls Tessali OMALS HORT Greg Welbaum
Wang Wei PHD PPWS John McDowell
Wang Zhibo PHD HORT Bingyu Zhao
Wang Kunru PHD HORT Bingyu Zhao
Wei Xing PHD PPWS Langston / Mehl
Yan Haidong PHD HORT Bingyu Zhao
Yang Shu PHD PPWS Boris Vinatzer
Zhang Xuemei (Missi) PHD PPWS Chuck Johnson
Zhou Dongfang (Emily) PHD HORT Joyce Latimer